Den architektury 2013

05. říjen 2013

Den architektury proběhl v rámci Světového dne architektury o víkendu 5. a 6. října ve 45 městech České republiky. Již po třetí měli možnost obyvatelé Havířova se vydat po stopách architektury spolu s architekty Lucií Chytilovou a Adamem Guzdekem.

Setkání začalo u plastiky "Směrník" brutalistního sochaře Václava Uruby. Po krátkém úvodu k budově havířovského nádraží se oddělili pěšáci od cyklistů. Pěší skupina s průvodcem Adamem Guzdekem se vydala po hlavní třídě ke kostelu, odkud dále pokračovala přes klidný vnitroblok ve středu města ke kulturnímu domu Petra Bezruče. Dále pokračovala parkem k bývalému kinu Radost a opět po Hlavní třídě až na náměstí Republiky. Zde byla vzpomenut návrh nerealizované radnice. Procházka skončila smutným pohledem na nevhodně barevnou havířovskou nemocnici.

Cyklistická skupina Lucie Chytilové se vydala po nábřeží objevovat urbanismus města včetně urbanistické osy. Projížďka skončila na Podlesí u zimního stadionu a u velkoryse ztvárněné rotundy autobusového nádraží, která je ve špatném stavu a zasloužila by si obnovu.

Druhá skupina s průvodkyni Lucií Chytilovou se vydala na kolech s tématem urbanismus města a urbanistická osa. Projížďka měla konečnou v městské části Podlesí v Těšínské ulici.

Architektonické procházky se zúčastnilo 30 zájemců různých věkových kategorií. V příštím roce bude procházka zaměřená na městskou část Šumbark, kde budeme objevovat stopy funkcionalistické architektury. 

Budeme se těšit na další setkání za rok!