zachraňte nádraží!


Nechceme, aby stávající budova nádraží byla zbourána! Nelíbí se nám její chátrající stav! Chceme, aby budova byla rekonstruována a aby se pro ní našlo vhodné funkční využití! Chceme se o tomto problému bavit s městem a s veřejností! Pokud máte zájem, prosím kontaktujte nás!

České dráhy společně s magistrátem města schválili návrh asanace této budovy z důvodu špatného technického stavu. Novým dopravním terminálem, který bude spojovat vlakovou a autobusovou dopravu, se stane rekonstruované boční křídlo.

Zastupitelé města si neuvědomují, že každá doba po sobě zanechává architektonická díla, která zasluhují ochranu pro budoucí generace. Architektura 50. let je v Havířově již chráněna, ale k architektuře z následující dekády je přistupováno zcela opačně. Chtěli bychom varovat před škodami, které by Havířov mohl utrpět zbouráním právě této budovy.

Budova nádraží byla postavena v 60. letech, tzv. bruselském stylu. V tehdejším Československu tak bylo postaveno několik dalších budov. Pokud se tato budova bude rekonstruovat tak, aby její původní duch byl zachován, může se stát zajímavým turistickým cílem a jednou se zajímavých atrakcí města (stejně jako centrum města SORELA).

V České republice existují příklady podobně chátrajících staveb, které byly rekonstruovány v původním duchu, ale s novou náplní a jsou dnes nejen funkční, ale i turisticky zajímavé, např. restaurace EXPO 58

Město Havířov by mělo zpřístupnit na internetu celkovou studii věnovanou rekonstrukci/zbourání staré budovy hlavního vlakového nádraží, veřejně prezentovat veškeré záměry ohledně budovy a hlavně informovat veřejnost o probíhajících aktivitách na radnici týkajících se nádraží.

Pokud se jedná o tak závažné rozhodnutí a to nejenom finanční, město by mělo o tomto problému více diskutovat nejen z veřejností, ale hlavně s odborníky. Jedna z možností je v tomto případě uspořádat architektonickou soutěž.


Adam Guzdek a Lucie Chytilová, listopad 2011